Întrunire misionară cu preoţi din şapte protopopiate, la Botoşani

Arhiepiscopia Iașilor Iulie 2, 2020

Au participat misionarii protopopești și președinții de cercuri misionare din protopopiatele Iaşi 2, Iaşi 3, Hârlău, Botoşani, Săveni, Dorohoi şi Darabani. În deschiderea întâlnirii, s-a oficiat slujba Acatistului Sfântului Ioan Botezătorul, iar apoi părintele Mihai Zvorăște, inspector la Sectorul de misiune, statistică și prognoză pastorală al Eparhiei Iaşilor, a deschis lucrările întrunirii. Părintele Lucian Leonte, protoiereu al Protopopiatului Botoșani, a precizat că preoții președinți de cercuri pastorale trebuie să analizeze atitudinea slujitorilor din teritoriu. De asemenea trebuie să fie corect citite și înțelese comunicatele Patriarhiei Române și ale forurilor superioare. Apoi a avut loc sesiunea I de lucru: „Puncte de vedere asupra situației din parohii în perioada stării de urgență/alertă determinate de pandemia de COVID 19”. S-a cerut participanților să caracterizeze starea pe care preoții și creștinii au simțit-o în această perioadă. Tema celei de-a doua sesiuni a fost „Propuneri pentru pastorația credincioșilor în și după perioada stării de urgență/stării de alertă”. Fiecare misionar și preot participant a venit cu următoarele propuneri: cateheze, materiale catehetice, întâlniri, vizite pastorale, conștientizare, implicarea laicilor, dialog individual și încurajare, contactare, pastorație individuală, exemplu propriu, vigilență misionară, misiune, răbdare s.a. Pe tot parcursul conferinței a fost scos în evidență de nenumărate ori rolul tămăduitor al Sfintei Împărtășanii și îndepărtarea fricii din mijlocul oamenilor, prin eliminarea autosugestiei de boală. Faptul că soțiile preoților, copiii preoților, rudeniile apropiate se împărtășeau regulat în cadrul Sfintei Liturghii a ridicat moralul poporului și le-a oferit o stare de bărbăție și încredere. La final, Corul misionar „Sfântul Ioan Botezătorul” a susținut un program de cântări patriotice și de cântări dedicate satului românesc. După conferință, preoții participanți au vizitat Biserica Uspenia din municipiul Botoșani. (Pr. Petru Fercal, misionar protopopesc, Constantin Ciofu)