Părintele Mihai Săcrieru a trecut la cele veșnice

Arhiepiscopia Iașilor Noiembrie 6, 2019   Autor: Flavius Popa

Preotul Mihai Săcrieru s-a născut la data de 9 august 1934 în comuna Sulița, raionul Botoșani. Provenind dintr-o familie cu patru copii, părintele Mihai a fost cel mai mare fiu al părinților Vasile și Maria Săcrieru. A învățat la școala primară din localitatea Dracșani și la școala gimnazială din comuna Sulița, iar după absolvirea gimnaziului, părintele a fost admis la Seminarul Teologic „Veniamin Costachi” de la Mănăstirea Neamț. În continuare, părintele a aprofundat studiile teologice la Institutul Teologic de Grad Universitar din București, fiind licențiat în anul 1962. După absolvirea institutului teologic, preotul Mihai Săcrieru își începe cariera de profesor în comuna Codăești din județul Vaslui. Ulterior este hirotonit preot în Biserica „Sfântul Ioan” din Suceava și numit paroh la Dobrovăț, județul Iași. Aici, părintele Mihai sprijină restaurarea bisericii monument al Mănăstirii Dobrovăț, iar pentru meritele sale este numit la biserica din satul Piciorul Lupului – Ciurea, județul Iași. În anul 1998, părintele Mihai începe ctitoria bisericii din Curături – Iași, iar mai departe și-a continuat activitatea ca preot pensionar la Parohia „Izvorul Tămăduirii” din Iași.

Dumnezeu să-l ierte și cu drepții să-l așeze!